Тренування

Можна гойдатися підліткам? Розповідаю, як тренування впливають на ріст і як правильно слід тренуватися підліткам

Фітнес-тематика сповнена міфів про тренування і харчування. Вони росли і множилися на протязі багатьох років, незалежно від того, є дослідження, які спростовують їх. Причина цього в тому, що не існує конкретної галузі науки, яка пояснювала б концепції тренувань, і багато людей називають себе експертами, грунтуючись на тому, що вони чули багато років тому.

Міф: силові тренування перешкоджають зростанню

Час від часу молоді відвідувачів тренажерних залів обговорюють силові тренування, побоюючись, що вони гальмують темпи їх зростання. Міф полягає в тому, що підняття важких речей гальмує ріст кісток, сприяючи більш швидкому закриттю кісткових епіфізів.

Пам’ятаю, коли я почав тренуватися в 15 років, бабуся дала мені пораду не піднімати тяжкості, тому що я нібито не буду рости. Часто батьки молодих людей також висловлюють занепокоєння з приводу силових тренувань і їх безпеки.

Звідки з’явився цей міф?

Немає сумнівів у тому, що невисокі люди більш схильні здаватися більш мускулистими. Більш того, вони також сильніше, тому що вага, що вони піднімають, повинен долати меншу відстань. Не дивно, що найбільші досягнення в бодібілдінгу мають люди середнього зросту. Так само рідко можна зустріти високих людей і у важкій атлетиці. Хоча, звичайно ж, з правил завжди є і винятки.

Міф заснований на переконанні, що силові тренування викликають пошкодження кісткової тканини. Ці травми блокують подальший розвиток кісток, перешкоджаючи їх подовження. Але ж ступінь «заторів», що перешкоджають зростанню, повинна бути аналогічна тій, яка виникає при дорожньо-транспортній пригоді. Для порівняння: щоб придушити зростання кісток, молодий чоловік повинен був би виконувати, наприклад, присідання зі штангою 200 кг у кількох підходах по кілька десятків повторень кожен день, що просто нереально.

Що про це говорить наука?

Одне можна сказати напевно – немає ніяких наукових доказів того, що силові тренування сповільнюють ріст. Також немає досліджень, які показують руйнівну дію силових тренувань на кісткову тканину. Те, що показують дослідження, прямо суперечить цьому міфу.

Добре сплановані силові тренування мають очевидні переваги для молодого організму. Концепція «доброго тренувального плану» – це комбінація вправ на тренажерах і з вільними вагами, а також пліометричні, ізометричні вправи і функціональні. Це не тільки типова тренування з бодібілдингу, але і більш загальний розвиток, який слід виконувати молодим людям.

Вищевказані дії безпосередньо впливають на такі параметри, як:

  • збільшення міцності кісток
  • зниження ризику переломів кісток і обмеження кількості травм у результаті занять спортом
  • зростання самооцінки
  • поліпшення самопочуття

Дослідники також визначили оптимальний вік, в якому можна тренуватися в повну силу. За словами вчених, 18-річний молодий чоловік вже може тренуватися з повною віддачею, наприклад, займаючись пауерліфтингом. Звичайно ж, правильна тренувальна техніка тут буде пріоритетною, адже мова йде не про підняття тягарів тільки заради підняття тягарів. Немає. Це просто вік, коли у вас є «зелене світло», щоб тренуватися зі значною інтенсивністю.

На чому слід зосередитися, коли ви хочете займатися силовими тренуваннями?

Якщо ви молоді і думаєте про тренування з обтяженнями, або ви батько і ваша дитина хоче тренуватися, слід пам’ятати про декілька важливих моментів.

Не поспішайте

Розвиток сили і зростання м’язів – це довгий і кропіткий процес. Молодь завжди хоче всього і відразу! Силові тренування слід проводити терпляче, з запланованим прогресом. Може виявитися, що тільки 6 місяців регулярних тренувань принесуть хоч якісь видимі результати. Занадто швидке зростання сили призведе до перевантаження суглобів і м’язів.

Перші тижні тренувань не повинні зосереджуватися на нарощуванні м’язової маси або сили. Тренування повинні підкреслювати функціональність тіла. Важливо оволодіти хорошою технікою виконання вправ і тренування слід проводити з великим діапазоном повторень.

Вік – це всього лише число

На думку вчених, оптимальний вік для початку силових тренувань – 18 років. Звичайно ж, мова йде про типові силових тренуваннях і готовність до занять завжди потрібно оцінювати індивідуально.

Використовуйте основи

Силова тренування молодої людини має ґрунтуватися на базових вправах. Якщо дозволяє функціональність тіла, то в основному слід використовувати штанги і гантелі. Тренажери мають бути лише доповненням.

Спостереження і фізіотерапевтична консультація

Будь фізичної активності має передувати медичне обстеження. Варто зробити базові аналізи крові або проконсультуватися з терапевтом, а також перевірити роботу серця і легенів. Також було б непогано проконсультуватися з фізіотерапевтом, який обстежує підлітка з точки зору рухових навичок і можливих дефектів постави. Зрештою, перші тренування потрібно проводити під наглядом тренера. Досить кількох персональних тренувань і тренувальний процес молодої людини буде набагато безпечніше й ефективніше.

Що в підсумку?

  1. Силові тренування не перешкоджають зростанню.
  2. Вправи з обтяженнями покращують щільність кісток, зміцнюють скелет.
  3. Тренування в спортзалі можуть бути ефективним способом виправити дефекти постави.