Страви

Органічні продукти: що це і в чому їх відмінність від «екологічних» і «фермерських»

Сьогодні кожному кроці ми оточені брендами і блогерами, які говорять про ЗОЖ, пробіохакінг, пронові дієти, революційні б’юті-засоби і не тільки. Але є одне міжнародне рух, що розвивається більше 50 років, і про яке, здається, кричати найменше. Це рух – основа всіх основ, без якого «корисний» раціон харчування може виявитися дуже шкідливим і небезпечним. Це – органічна їжа.

Якщо подивитись історію розвитку сільського господарства в XX столітті, стає ясно, що органічна модель з’явилася як відповідь нашироке поширення ібурне розвиток індустріально-хімічної моделі. Виділити органічні продукти окрему категорію потрібно саме для того, щоб підкреслити їх спосіб виробництва, який відрізняється від «звичайного».

«Тільки термін «органічний» у назві продукту має законодавчу опору, відповідний сертифікат якості кидає покупцям гарантію безпеки».

Органічними можуть називатися тільки ті продукти, при виробництві яких застосовували лише органічні прийоми та технології, не використовували пестициди, синтетичні удобрення та штучні хімічні сполуки. У багатьох країнах існують закони про органічне виробництво, національні стандарти та технічні регламенти, суворо контролюють його технології та прийоми, а в підсумку – якість продуктів. У всьому світі ринок органічної продукції збільшується з кожним роком, і її рекламу виробники практично не витрачаються. Маркетологи ненав’язують покупцям органічні продукти, мільйони людей самі вибирають їх, бо піклуються про своє здоров’я та здоров’я близьких. Це доказ того, що органіка не просто мода, афілософія життя.

У США законодавчо зафіксований термін «органічний», і там існують стандарти, технічні регламенти, контролюючі органи та сертифікуючі агентства. У продуктів цього класу законом також закріплено назву «органічний». Саме воно дано в міждержавному стандарті ГОСТ 33980-2016 «Продукція органічного виробництва. Правила виробництва, переробки, маркування та реалізації».

На сьогоднішній день «органічний» – це єдиний законодавчо закріплений термін, який характеризує чисту їжу, тобто вироблену в рамках індустріально-хімічної моделі сільського господарства.

Чим же відрізняються терміни «органічний», «натуральний», «екологічний», «біо» та «фермерський»?

Маркування «натуральний»
Продукт може вважатися натуральним, якщо він вироблений природою, ані синтезований людиною в лабораторії. Але це не означає, що продукт був вирощений та оброблений за допомогою хімічних речовин, антибіотиків, гормонів та інших синтетичних препаратів.

Маркування «екологічний/екологічно чистий»
Згідно з російським законодавством, всі продукти, допущені вторгову мережу, пройшли перевірку відповідних контрольних органів іапріорі є екологічно безпечними. Використання поняття «екологічно чисті» заборонено по відношенню до продуктів харчування відповідно до СанПіН 2. 3. 2. 1078. 01. отримана та зареєстрована відповідно до загального закону, який відшкодовують оборганіку.

Маркування «біо/еко»
Маркування «біо/еко» використовується в деяких європейських країнах для продуктів, вироблених по органічних технологіях. У росії ці написи не мають жодної законодавчої підтримки, на вітчизняні товари подібні написи на етикетках – лише маркетинговий хід.

Маркування «фермерський»
В останні роки стала користуватися великою популярністю фермерська продукція. Людям здається, що упродуктів, вироблених на фермі (малосерійному сільгосп підприємстві), якість значно вища, ніж у продукції великих підприємств. Насправді, фермеру часто доводиться інтенсифікувати виробництво, а в ряді випадків вкладати в нього більше хімії, гормонів зростання і антибіотиків, щоб знизити ризики втрат і власні витрати. Можливо, що фермер справді намагається застосовувати безпечні виробничі практики, але він не може дати покупцям жодних гарантій, адже виробництво «фермерських» продуктів ніяк не регламентується. Увідношенні якості термін «фермерський» абсолютно незмістовний, хоча івикликає підсвідоме довіру покупця.

Лише термін «органічний» у назві продукту має законодавчу опору, відповідний сертифікат якості кидає покупцям гарантію безпеки. Решта лише дезорієнтують людей.

Підбір дієт іраціону харчування – дуже індивідуальна річ, яка вимагає більше сил і уваги, ніж сліпе слідування порадам в Інтернеті. Але якою б раціон ви собі не вибрали, він повинен бути заснований на чистих сертифікованих органічних продуктах, тому що в іншому випадку шкоди може виявитися більше, ніж користі, якщо «корисний» раціон складається з продуктів, повних згубних хімічних речовин.