Космічне

Сузір’я насос, що включає в себе багато цікавих об’єктів

В південній півкулі неба знаходиться сузір’я Насос. Займає площу в 239 квадратних градусів. Тому варто на 62 місці серед всіх ділянок. На небесній сфері сусідить з , , Компасом і Вітрилами.

З’явилося сузір’я Насос на карті неба завдяки Миколі Луї де Лакайлю. В 1754 році він позначив цю область, назвавши її Повітряний Насос. Але в 1763 році ім’я скоротили. Вважається, що вчений присвоїв назву на честь фізика Роберта Бойля.

Головні зірки

Незважаючи на малу яскравість, сузір’я Насос включає в себе 42 зірки, які видно неозброєним оком.
Як часто буває, найяскравіший об’єкт небесного ділянки це Альфа. У випадку з Насосом вона представлена помаранчевим гігантом. Хоча її зоряна величина дорівнює 4. За даними вчених, вік Альфи Насоса приблизно мільярд років. Імовірно, що в процесі еволюції вона перетвориться на білого карлика.
Епсілон і Йота, за аналогією з Альфою, є помаранчевими гігантами. Їх зоряна величина трохи більше 4.
Ця і Тета Насоса – це подвійні системи. Їх середня видима величина 5.
Дельта являє собою подвійну зірку. Вона складається з біло-синього карлика і його супутника. Має зоряну величину +5,57.

Об’єкти, що входять в сузір’я Насос

Хоча сузір’я Насос займає невелику площу, в ньому є кілька цікавих . Причому всі вони відносяться до гравітаційно-пов’язаних систем зірок.
В першу чергу, хочеться відзначити NGC 2997. Вона має найбільшу яскравість в групі. До того ж, у неї чіткі спіральні рукави. А це властиво лише 10% подібних галактик. Також в ній добре виділені величезні хмари з іонізованого водню, які оточують галактичне ядро.

Крім того, сузір’я включає в себе PGC 29194. Цей сфероїдальний астрономічний об’єкт виявили тільки у 1997 році. Ймовірно, тому що система дуже тьмяна (її видима величина 16,2). Між іншим, вона може взаємодіяти з галактикою із сузір’я NGC 3109.
Крім цього, сузір’я Насос містить : IC 2560 і NGC 3244. До того ж, тут криється ще одна непримітна галактика NGC 3125, у якої відзначають утворення зірок.
Також області виділили IC 2545 – дві контактують один з одним галактики. Цікаво, що їх знайшли не так давно (у 1990 році), і їх видима величина 14.

Як виявилося, на території сузір’я лежить галактичне Скупчення Насоса. Воно є одним з найближчих до нашої Місцевої групі. В ньому зосереджено 234 галактики, в тому числі й еліптичні.
Як видно, сузір’я Насос з такими галактическими компонентами заслуговує на увагу і вивчення.