Космічне

Сузір’я павич і його незвичайне відкриття

В південній півкулі неба зручно розташувалося сузір’я Павич. Очевидно, що назву воно отримало на честь однойменної птиці.
По займаній площі Павич стоїть на 44 місці, так як охоплює 378 квадратних градусів. На небесній сфері сусідить з , Індіанцем, Октантом, Райською птицею і Телескопом.

За формою сузір’я Павич нагадує сферичний багатокутник. Для Землі воно є невосходящим. Бо як область розташовується далеко від небесного екватора, і завжди лежить під горизонтом. А для Південної півкулі сузір’я відноситься до незаходящим. Так як знаходиться вище лінії горизонту. Однак на відстані від 34 градусів північної широти до 33 градусів південної широти область буде і висхідній, і заходить.

Міф про сузір’я Павич

Безперечно, сузір’я являє собою дуже красиве зоряне поєднання. Але чому саме Павич? Відповідь на це питання можна знайти в міфах . Як відомо, бог Зевс був дуже велелюбний. Одного разу в місті Аргос він зустрів прекрасну принцесу. Спокусивши Іо, так звали красуню, Зевс перетворив її в білу корову, щоб Гера не дізналася про зраду. Але ревнива дружина попросила корову в якості подарунка. Отже, Ат потрапила під невсипущий контроль Аргуса, яка має сто очей. Коли він спав, закривалося всього два ока. Однак Зевс не забув про дівчину. З допомогою Гермеса і чарівної ліри Аргус був присиплений і переможений.
Гера в подяку за службу увічнила очі варта. Як ви здогадалися, вона помістила їх на хвіст павича.

Перші наукові згадки про цю області належать П. Планциусу.
Примітно, що сузір’я Павич поряд з Журавлем, Туканом і Феніксом утворюють групу небесних ділянок – Південні птиці.

Зірки сузір’я Павич

Цікаво, що сузір’я Павич з’явилося на карті неба без звичного позначення зірок. Хоча прийнято привласнювати їм знаки Байєра. Тобто розрізняти серед них Альфу, Бету та ін.
цю прогалину заповнив Нікола Луї де Лакайль в 1756 році. Однак і він врахував не всі. Виявилося, що Лакайль випустив з уваги Псі та Ксі. А двом зіркам, точніше парам зірок, які близько розташовані один до одного, він присвоїв статус Мю і Фі. Пізніше в 1879 році зірку Ксі все ж затвердив астроном з Америки Б. А. Гулд.

Головний об’єкт області, за звичаєм, Альфа. Це біло-блакитний субгигант носить ім’я Пікок. До того ж, є самим яскравим в сузір’ї.
Бета і Дельта виражені субгигантами.
Варто відзначити, що багато зірок це справжні гіганти. Наприклад, Ця, Дзета та Ксі. І це тільки помаранчеві представники. Також до гігантам відноситься Лямбда Павлина. Але вона характеризується біло-блакитним кольором. Звичайно, їх не можна назвати однотипними. У будь-якому випадку, кожен елемент ділянки унікальний по-своєму.
Крім того, сузір’я Павич містить зірки-карлики. До них належать Епсилон, Гамма і Фі-2 області.
Також існує Пі-зірка спектрального класу А.
Цікаво, що у складі пташиної області є змінна пульсуюча зірка, тобто цефеида. Вона ж Каппа Павлина.

Які об’єкти приховує сузір’я Павич

Як виявилося, сузір’я Павич містить у собі третя по яскравості кулясте скупчення NGC 6752. Зрозуміло, воно відрізняється барвистістю і хорошою видимістю. Більш того, вважається, що це одне з найбільш давніх зоряних утворень.

Значною мірою склад сузір’я багатий на . Тут є і представники спірального типу (NGC 6744, NGC 6782), і цілі галактичні комплекси.
Приміром, вчені виявили пару взаємодіючих між собою галактик IC 4970 і NGC 6872. Перша є , а друга галактиками.

Також встановили не просто контакт галактик, а їх злиття. Дійсно, IC 4686, IC 4687 і IC 4689 поступово об’єднуються в одну систему. В результаті сформується єдине утворення з мільйонів гарячих блакитних зірок.

Крім усього, сузір’я Павич має метеорний потік – Дельта-Павоніди. Хоча за даними астрономів, що він не дуже активний.
Нарешті, відзначимо астеризм Каструля. Його утворюють шість зірок: Гамма, Бета, Дельта, Епсилон, Дзета і Лямбда. За своєю формою нагадує кухонний посуд з кришкою. Дві стінки каструлі спрямовані практично точно на Південний полюс світу. Тому його часто використовують для навігації.