Космічне

Сузір’я ящірка і його цікавий астрономічний об’єкт

Північне півкуля неба, як відомо, включає чимало зіркових ділянок. В тому числі і сузір’я Ящірка. Цікаво, що дана область частково знаходиться в . Незважаючи на це сузір’я не має яскравих зірок. Однак воно заслуговує нашої уваги.

Цікаві факти

Сузір’я Ящірка охоплює 200,7 квадратних градусів. Тому варто на 68 місці по займаній площі серед всіх небесних ділянок.
Як виявилося, сузір’я Ящірка належить до новим зірковим ділянках неба. Вперше його наголосив Ян Гевелій у своєму атласі Уранография (1690 р). Вважається, що ім’я сузір’я вчений дав, маючи на увазі конкретний вид ящірок. Якщо точніше, то це або кільцехвістний, або агамовий рід плазунів.

Зірки, що утворюють сузір’я Ящірка

Всього, за даними астрономів, у сузір’ї 63 видимих неозброєним оком зірок.
Зрозуміло, сама яскрава зірка-це Альфа Ящірки – блакитний субгигант. Вона належить до головної послідовності. Як виявилося, має супутник.
Бета області являє собою жовтий гігант.
1 Ящірки також відноситься до гігантам, але характеризується помаранчевим кольором.
Втім, 2 Ящірки це біло-блакитний карлик. А 4 зірка області, наприклад, біло-блакитний сверхгигант. Нарешті, 5 Ящірки – подвійна зірка.
EV Ящірки є карликом червоного кольору. Причому зірка відноситься до спалахуючим змінним тіл. Бо вона дуже швидко обертається, створюючи потужне магнітне поле, відбуваються різкі яскраві спалахи. Крім того, EV Ящірки це джерело рентгенівського випромінювання.
ADS 16402 – подвійний зоряний об’єкт, що складається з світил, схожих на Сонце. До того ж, вчені виявили екзопланету, яка обертається навколо однієї зірки в системі.
Цікаво, що сузір’я Ящірка містить у собі зоряну систему – Roe 47, яка складається з п’яти світил.

Які об’єкти приховує сузір’я Ящірка

Крім зірок сузір’я Ящірка включає в себе розсіяні зоряні скупчення: NGC 7209, NGC 7243, NGC 7245, NGC 7296, IC 1434 і IC 1442.
Дивно, але область, нічим особливим не відрізняється, володіє таким цікавим астрономічним об’єктом, як блазар. Спочатку BL Ящірки прийняли за зірку (звідси і походження позначення). Насправді це BL являє собою галактичне ядро. Причому не простий, а активне внегалактическое змінну ядро. Простіше кажучи, ядро галактики без самої галактики.

Спостереження

Очевидно, що шукати його потрібно в північній півкулі неба. А так як область знаходиться між і , то рекомендується спочатку відшукати першу сусідку.
За порадами досвідчених астрономів, для спостереження за сузір’ям краще вибрати час з початку серпня по кінець вересня. Варто враховувати, що добре мабуть сузір’я Ящірка в широтах від +90 до -33.