Виховання

Тотальний контроль може зробити з дитини хулігана

Сучасні підлітки в поведінці відрізняються від попереднього покоління. Деякі дорослі роблять все, щоб їх чадо не знало слово «проблема» і повністю присвячують їм свій вільний час.

Реальність посилила одну із проблем у вихованні нового покоління – тотальний контроль і гіперопіка.

Ознаки і причини жорсткого контролю

Щоб поради не переросли в нагляд за молодим родичем, важливо вчасно розпізнати його ознаки, адже вони можуть призвести до сумних наслідків.

  • Дитину оточують постійною турботою та контролем його діянь.
  • Бажання не допустити впливу будь-якого положення, яке може нашкодити йому або просто засмутити.
  • Родичі вважають, що повинні знати всі дії сина або дочки, їх думки, плани, роблять спроби утримати на «короткому повідку».
  • Не дають проявити самостійність, ініціативність. Дорослі впевнені, що тільки вони знають, як буде краще. Також не надається можливість вирішити свої навіть самі прості спірні питання.
  • Спроби виконати роботу за своєї дитини або наполегливі пропозиції про допомогу.

Спроби скрізь і всюди контролювати зазвичай проявляються ще після народження спадкоємця. Серед головних причин такої поведінки виділяють:

  • Мама, яка перебуває у декретній відпустці, має занадто багато нерозтраченої енергії і готова віддати її у вигляді надмірної турботи.
  • Дитина народився слабким або недоношеним, був довгоочікуваним. Родичі готові зробити все для його безпеки і комфорту.
  • Батько і мати вважають, що дитина не отримує достатньої уваги з-за того, що росте в багатодітній або неповній сім’ї.
  • Бажання виростити ідеальну особистість або компенсувати свої нездійснені мрії та дитячі розчарування.

Прості, на перший погляд, дії, які можна оцінити, як батьківську турботу, можуть з самого слухняного дитини зробити хулігана, злочинця.

Все із-за того, що жорстке вплив призводить до одного з розташувань: спадкоємець перетворюється в покірну «ляльку» і не готовий боротися за свою самостійність або ж у підлітковому віці чаша емоцій буде переповнена і він збунтується, його дії не будуть контрольованими.

Залежно від занедбаності ситуації іноді не обійтися без допомоги фахівця.

Поради для подолання проблеми

Наслідки гіперопіки і контролю простіше попередити, ніж намагатися виправити виниклу проблему. Для цього при вихованні психологи радять враховувати такі фактори:

· Давати поради, але надати можливість самостійно вибирати друзів, одяг, хобі.

· Дати більше свободи в діях. Це навчить самостійності та вміння вирішувати проблеми.

· Пропонувати допомогу (а не ставити перед фактом) у вирішенні певної ситуації, спробувати обговорити виникло завдання, поцікавитися вибраним рішенням.

Батькам, перш за все, варто стежити не тільки за діями свого спадкоємця, але і своїми. Вирішення дітей (особливо підлітків) не обов’язково пускати на самоплив. Вони ще не готові, щоб мати повну свободу.

Краще, якщо догляд і часті поради перетворяться на результативну допомогу.