Землеробство

Моя підготовка плодових чагарників до зими — покрокова інструкція

Агрус і смородина – плодові чагарники, які ростуть у кожному саду. На мінімальну агротехніку вони відгукуються рясним урожаєм з високими смаковими якостями. Існує ряд заходів по догляду за цими рослинами восени.

Обрізка

Захід, що дозволяє зберігати врожайність куща з року в рік. До осінньої процедури приступають після того, як рослина повністю скинуло листя, починається період спокою, але до заморозків ще є деякий час.

Обрізку здійснюють, дотримуючись наступних правил:

  1. Видаляють старі гілки, поліпшуючи провідність світла до центру куща і молодих гілок, які не можуть повноцінно розвиватися в тіні. У чорної смородини вирізають пагони старше 7 років. Це гілки, сильно нахилені до землі, на них мало ягід або плоди відсутні повністю.
  2. Потім вирізують пониклі пагони, стелються по землі, і ті, які переплітаються один з одним. Оскільки вони ускладнюють догляд за рослиною і перешкоджають збору ягід.
  3. Хворі, підгнилі, зламані, сухі, тонкі пагони також видаляють. Кора на таких частинах рослини темно-сірого кольору або повністю відходить. Пагони стають крихкими, ламкими, листя на них відсутні.
  4. Позбавляються від прикореневої порослі. Це тонкі пагони, які не плодоносять, але при цьому витягають з куща велику кількість поживних речовин.

У дорослого куща чорної смородини залишають максимум 15 різновікових гілок. Якщо залишити більше число, це призведе до загущення куща, поганої вентиляції і, як наслідок, спровокує появу борошнистої роси.

Процедуру обрізання проводять таким чином, щоб не залишалося навіть пеньків.

Обприскування та внесення добрив

Висота куща – важливий захід, що запобігає поява і розвиток різних захворювань, атак комах-шкідників.

Перш ніж приступити до процедури, смородину і аґрус готують:

  • проводять процедуру обрізання;
  • опале листя, кору, гілки прибирають з прикореневого кола;
  • грунт під кущем перекопують на 5 см, оскільки у верхніх шарах грунту також можуть зимувати збудники грибкових захворювань, личинки комах.

Потім обприскують рослини бордоською рідиною 3 % або хлорокисью.

Захід здійснюють в середині жовтня. Вибирають сухий, безвітряний день.

По закінченні процедури приступають до внесення добрив. Його поєднують з розпушуванням і влагозарядним поливом.

Восени кущі смородини та агрусу потребу у фосфорі і калії. Тому садівники дотримуються схеми, вносячи з розрахунку на 1 м2:

  • суперфосфат – 45 г;
  • хлористий калій – 55 р.

Підходять також готові комплексні фосфорно-калійні препарати.

Влагозарядний полив

Плодові чагарники набагато легше перенесуть період холодів, якщо будуть насичені достатньою кількістю вологи. Якщо восени не було рясних дощів, здійснюють влагозарядний полив. Під кожен кущ вносять мінімум 2 відра води. Полив здійснюють за кілька прийомів, кожен раз чекаючи, коли вода повністю вбереться.

Мульчування

Молоді кущі агрусу і смородини на зиму мульчують.

Використовують матеріали:

  • солому;
  • тирсу;
  • деревну стружку;
  • торф;
  • перегній.

Мульча дозволяє волозі і поживним речовинам довше залишатися в ґрунті. Поступово перегниваючи, вона зігріває коріння рослини.

Як тільки випав сніг, його додають до мульчі, ще більше утеплюючи коріння.

Важливо навесні, як тільки розтанув сніг і встановилася тепла погода, прибрати мульчу, оскільки в ній можуть зимувати личинки комах-шкідників.

Важливо своєчасно здійснити підготовку плодових чагарників до зими. І навесні, як тільки погода стане теплою, рослини візьмуться зростання і порадують рясним урожаєм на майбутній рік.