Землеробство

Основні правила осіннього догляду за садовими півоніями: грамотна підготовка до зими, яка мене ніколи не підводить

Одним з найулюбленіших більшістю квітникарів рослин на садовій ділянці, безумовно, є півонія. Не вимагаючи особливих зусиль у вирощуванні, він щорічно радує щедрим пишним цвітінням і неповторним ароматом. Осінь – важлива пора в догляді за півоніями. Пересадка, розмноження і грамотна підготовка до морозів дозволить квітам благополучно перезимувати і ранньою навесні піти у здоровий ріст.

Загальні правила осіннього догляду

Як і більшість багаторічних чагарників, восени півонія потребує підгодівлі, обрізанні і укриття на зиму, якщо кущ не пересідав і не ділився. Полив з приходом вересня необхідно знизити, а в дощову осінь і зовсім припинити.

Щорічна осіння підгодівля квітки проводиться в кінці вересня. Використовувати потрібно фосфорно-калійні добрива. Не має значення, у рідкому або в сухому вигляді. Підживлення фосфором і калієм дозволить кущу зміцніти і набратися сил перед морозами. З настанням стійких холодів стебла півонії обрізають біля самої землі і досить глибоко мульчують сумішшю торфу й перегною.

Розмноження півоній восени

Півонія прийнято розмножувати або насінням або поділом кореневища. Перший спосіб використовується квітникарями рідше, оскільки він більш складний і довгий. Крім того, деякі сорти втрачають свої родові якості при розмноженні насінням. Осінь – найсприятливіший час для омолодження дорослого куща шляхом поділу коренів. Якщо квітці більше 5 років, то ділити його необхідно, щоб виключити виродження рослини.

Поділ кореневища

З першого зниження температури і до кінця жовтня – час для поділу дорослого куща півонії. Перш за все, потрібно підрізати його потужні стебла до висоти 15-20 см, щоб не переламати їх при поділі кореня. Потім викопується з землі весь кущ, попередньо окопаний по колу на половину багнета лопати. В такому випадку корінь ділять поза грунту. Або отрубается відразу необхідна його частина безпосередньо в землі. Після поділу посадковий матеріал оглядають, прибираючи хворі та сухі частини гострим стерильним ножем. Корені промивають у воді, підсушують і обробляють розчином марганцівки, особливо в місцях зрізу. Готової до посадки вважається частина з 3-4 стеблами і кореневищем висотою 15-20 см.

Осіння посадка півонії

Для успішного вкорінення готових саджанців перевагу варто віддати саме осінньої посадки, а не весняній. Висока вологість повітря і грунту, знижена активність шкідників більш сприятливо діють на молоді рослини. Посадка саджанців та відокремлених частин проводиться за схожими правилами.

  • Підготовка до процедури

Півонії люблять добре дреновані грунти, світлі і провітрювані місця, тому саджати їх в тіні будинків або дерев з могутнім корінням не слід. Виключаємо важкі, глинисті, застійні грунту. Яму для куща викопуємо глибоку, до 80 см, оскільки у півоній потужні, швидкорослі коріння. Дно підготовлених лунок дренують дрібним гравієм або щебенем. Кореневища саджанців необхідно оглянути, акуратно зрізати ділянки з ушкодженнями і обробити розчином марганцівки 3 %.

В підготовлені ями поміщають відокремлені частини або саджанці, коріння яких ретельно розправляють. Потім заздалегідь підготовленим субстратом з перегною, торфу і чистого піску, узятих в рівній кількості, присипають коріння. Квіткові бруньки повинні опинитися під землею на 3-4 див. Рекомендується при посадці внести у готові ями добриво: золу і суперфосфат. Землю злегка трамбують і рясно поливають.

Не варто нехтувати простими правилами при вирощуванні садових півоній. І тоді квіти щедро віддячить своєю красою в наступному році.